Yarıyıl tatili içinde planlanan Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi güncel duyurularını Yarıyıl '2020 alt forumundan takip edebilirsiniz. Ön başvurular başladı !

Bir Başlangıç Serüveni

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi Duyuruları, Genel Bilgilendirme
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ali Aytaç
Kurucu
Kurucu
Mesajlar: 1143
Kayıt: 03 Eyl 2013, 23:22
Tam Adı: Ali Aytaç
Kulüp ID: 2008001
İletişim:

Bir Başlangıç Serüveni

#1

Mesaj gönderen Ali Aytaç » 24 Oca 2019, 14:33

Bu yazı Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi almak isteyen adayların her dönem başında sıkça sorduğu sorular üzerinden, bu kulüpte başlangıç eğitimi için başvuru aşamasından başlangıç eğitimi sonrasında neler olacağı da dahil olmak üzere kulüp serüveninizi anlatmak, stant veya tanışma toplantısı öncesinde daha detaylı bilgi sahibi olmanız ve buralarda anlatılanlara destek olması açısından hazırlanmıştır.

Bu yazıda anlatılanlar genel işleyiş ve terimleri içermektedir. İlerleyen yıllarda da geçerli olması için genel anlatım yapılmıştır. Eğitim almak istediğiniz döneme ait özel bilgiler içermemektedir.

Yamaç paraşütünün ne olduğu, kullanılan malzemeler, uygulamalı eğitim yani arazi koşullarının tanıtımı vb. bu yazının konusu değildir. Bu konular için web sayfamızın ' Yamaç Paraşütü ' kısmını inceleyebilirsiniz.

web adresimiz : ytuhavk.org

Eğitim almak istediğiniz döneme ait bilgi ve duyuruları incelemek isterseniz, forum sayfamızın Yeni Başlayanlar & Adaylar kısmında ilgili akademik yıl duyurularına girerek o döneme ait bilgileri edinebilirsiniz.

forum adresimiz : ytuhavk.org/forum

Eğitim Aşamaları :
 • Başlangıç Eğitimi [ B ]
 • Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ]
 • Kulüp Pilot Eğitimi [ KP ]
 • Pilotluk Eğitimi [ P ]

I. Aşama : BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ [ B ]


Karar Verme
Yamaç Paraşütü eğitimi almak istiyorsunuz. Kulübümüzde bu eğitimin nasıl olduğu ve maddi konuları merak edip kulübün web ve forum sayfalarını incelemeye başladınız.

İlk dikkat etmeniz gereken nokta ön koşullardır. İlgili dönem için ön koşulları inceleyiniz. Ön koşulları sağlamıyorsanız, bu koşulların toleransı / istisnası olup olmadığını kontrol ediniz veya öğreniniz.

Başvuru
Ön koşulları sağladığınız takdirde eğitim almak için başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuruların ne şekilde yapılacağı veya hangi tarihe kadar yapılacağı konusunda ilgili dönem için duyuruları takip ediniz.

Başlangıç Eğitimi duyuruları birkaç hafta önceden yapılmaya başlandığı için resmi başvurular henüz başlamamış olabilir. Bu sebeple resmi olmayan online bir başvuru sistemi vardır. Bu ön başvuru formunu doldurduğunuz takdirde eğitim tarihi yaklaştığı zaman size bilgilendirme e-postası gönderilecektir. Eğitim tarihini kaçırma veya unutma ihtimalinize karşı bu ön başvuru formunu doldurmanızı tavsiye ederiz.

Resmi başvuru kulüp üyeliği ile olur. Kulüp üyeliği için neler gerekli ?
 1. Üye Formu 'nu doldurmak
 2. Üyelik Giriş Ödentisi 'ni ödemek
Uyarı : Teorik eğitim ve sınava katılmak için kulüp üyeliği şartı vardır. Kulüp üyeliğinizi tamamladığınız halde yapılan sınavdan başarısız olursanız uygulamalı eğitime kabul edilmezsiniz. Dolayısıyla kulüp üyesi olmak size uygulamalı eğitim garantisi vermez !

Teorik Eğitim ve Sınav
Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi almak için öncelikle teorik bir eğitim almanız gereklidir. Bu teorik eğitimin tarihleri ilgili dönemde Başlangıç Eğitimi Programı adı altında birkaç hafta önce duyurulur. Dolayısıyla planlarınızı bu tarihleri göz önüne alarak yapınız.

Teorik eğitim sonrasında sınav yapılır. Yapılan sınavdan geçer not aldığınız takdirde eğitime kabul edilirsiniz. Aksi takdirde eğitim alamazsınız.

Uyarı : Başarısız sınav notuna rağmen eğitim alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Asil ve yedek listeleri kontrol ediniz. Başarısız sınav notuna rağmen eğitime kabul edilmeniz kontenjanda boşluk olması halinde olur. Bu durumda bulunanlar başlangıç eğitimine boş kontenjandan girse bile bir sonraki aşamaya kabul edilmeyebilir ya da bir sonraki aşamaya geçiş için yeni bir sınav hakkı tanınabilir. Bu konuyla ilgili açıklamaları sınav sonuçları ve asil liste yayınlandıktan sonra takip ediniz.

Sınav Sonuçları ve Asil Liste
Sınav sonuçları ve eğitim alacak asil liste aynı anda yayınlanır.

Asil listede adınız YOK ise sizin için serüvenin sonu demektir. ( En azından ilgili dönem için. En yakın eğitim açıldığında yeniden başvuru yapabilirsiniz. ) Buraya kadarki olan süreçte maddi kaybınız sadece üyelik giriş ödentisi olmuş olacaktır.

Uyarı : Asil listede adınız bulunmamasına rağmen eğitim alma şansınızın hala devam ettiğini unutmayınız. Geçmiş tecrübelerimize dayanarak çok rahat söyleyebilirizki her dönem eğitime kabul edildiği takdirde çeşitli mazeretlerle eğitime gelemeyeceğini bildiren adaylar olmaktadır. Dolayısıyla uygulamalı eğitim için araziye çıkana kadar şansınız hala devam etmektedir.

Asil listede adınız VAR ise yayınlanan duyuruları takip etmeniz ve uygulamalı eğitim öncesinde sizden istenen belge ve ödentileri tamamlamanız gereklidir. İlgili dönem için duyuruları takip ediniz. Genel anlamda uygulamalı eğitim öncesinde yapmanız gerekenler :
 1. Feragat formu, sorumluluk beyannamesi vb doldurulması istenen belgeler
 2. Sağlık izin belgesi
 3. Veli izin belgesi ( 18 yaş altı )
 4. Üyelik Yıllık Aidatı 'nı ödemek
 5. Başlangıç Eğitim Ücreti 'ni ödemek
Üyelik Yıllık Aidatı : Aidatınızı belirtilen sürede ödemediğiniz takdirde kulüp üyeliğiniz bir süre sonra düşecektir. Aidat, eğitmenler de dahil olmak üzere bütün kulüp üyelerinin ödediği bir ücrettir. Olağan genel kurulda belirlenir ve her yıl kulüp üyelerinden toplanır.

Başlangıç Eğitim Ücreti : Bu ücret her dönem değişkenlik gösterir. Euro kuru ile orantılıdır. Eğitim ücretlerinin önemli bir kısmı malzeme almak için kullanıldığı ve malzemelerin de ithal olması sebebiyle eğitim ücretinin euro üzerinden belirlenmesinden başka çare yoktur.

Kontenjan ( Asil liste ) : Etkinliğe katılacak kişi sayısı ilgili dönem için kaç adet eğitim malzemesi kullanılacağı ile doğru orantılıdır. Standart olarak bir başlangıç eğitiminde malzeme başına 3 öğrenci pilot seçilir. 10 adet eğitim malzemesi kullanılacaksa başlangıç eğitimi kontenjanı 30 olur. İlgili dönem için kontenjanı duyurulardan takip edebilirsiniz.

Uygulamalı Eğitim ( Yer Çalışması ve Eğitim Uçuşları )
Bütün form ve ödenti işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra uygulamalı eğitime yani uçuş için hazırız demektir. Bundan sonra ilk faaliyet duyurusunu takip etme yani beklemeye geçtiniz.

Başlangıç Eğitimi 'nin uygulama aşaması web sayfamızda detaylı olarak anlatılmıştır. ( Bkz. Başlangıç Eğitimi )

Arazi koşullarında giyim ve ayakkabı ( bilekli bot ) tercihi ile diğer durumlar için duyuruları takip ediniz.

Eğitim Süresi
Teorik eğitim en az 10 saatlik derslerden oluşmaktadır. Bu dersler hafta içi ders çıkışı saatlerine ayarlanabileceği gibi hafta sonu ikiye bölünüp bir solukta da bitirilebilir. İlgili dönem teorik dersler için nasıl planlama yapıldığını duyurulardan takip edebilirsiniz.

Yer çalışması bütün grubu düşündüğümüz zaman şartlar uygun olduğu takdirde 1 günde bitirilebilcek bir olaydır.

Eğitim uçuşları, şartlar uygun olduğu takdirde an az 2 gün sürmektedir. Meteorolojik etkenlerle verimsiz geçen veya uçuş çıkmayan günler de olabilir. Bu durumda gün sayısı artar.

Başlangıç Eğitimi 'nin uygulama aşaması, uzun süreli bir tatile planlanırsa arka arkaya 4 - 5 günlük blok bir eğitim olarak düzenlenebileceği gibi, sadece hafta sonları gerçekleştirilecek şekilde parçalı da olabilir. İlgili dönem için eğitim programını inceleyiniz.

Etkinlik Ücreti
Başlangıç Eğitimi için yapılan her etkinliğin maliyeti kendi içinde karşılanır. Yapılacak her etkinlikte Etkinlik Ücreti olarak bir bedel toplanır. Etkinlik ücreti, etkinlik maliyetinin öğrenciler arasında toplanması esasına dayanır. Bu ücretin herhangi bir resmiyeti yoktur. Bir etkinliğin maliyet kalemleri :
 • Araç kiralama bedeli / yevmiyesi
 • Yakıt
 • Ortak market alışverişi ( su, içecek, bardak vb. )
 • Varsa konaklama bedeli
 • vb.
Etkinlik maliyeti, öğrenci pilotlar arasında eşit paylaştırma şeklinde karşılanır. Örneğin bir etkinliğin maliyeti 1000 TL olsun. Bu etkinliğe 20 öğrenci katılırsa kişi başı 50 TL etkinlik ücreti olacakken, 10 kişi katılırsa etkinlik ücreti 100 TL olacaktır. Dolayısıyla etkinlik ücreti, katılan kişi sayısıyla ters orantıldır.

Eğitmenler ve varsa görevliler etkinlik ücreti ödemezler. Çünkü bu kişiler başlangıç eğitimine uçmak ya da eğitim almak için değil, sizi eğitmek ve eğitim aşamanızda arazide size yardımcı olmak için ordadırlar. Görevliler, bir başlangıç eğitiminde eğitmen kadar önemlidir. Başlangıç eğitiminin sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürümesi için öğrenci pilotları yönlendirir ve malzeme hazırlıklarını yaparlar. Arazi koşullarında görevlilerin önemini kendiniz anlayacaksınız.

Başlangıç eğitiminin kaç günde tamamlanacağı ( meteorolojik koşullar ), eğitimin hangi bölgede yapılacağı gibi değişken faktörler olduğu için başlangıç eğitimindeki etkinlik ücretleri konusunda net birşey yazamayız. İlgili dönem için bilgi alabilirsiniz.

Başlangıç Eğitimi Sonu / Tamamlanması
Başlangıç Eğitim içeriği olarak duyurulan yer çalışması + 10 adet alçak tepe uçuşu yapıldıktan sonra Başlangıç Eğitimi 'ni bitirmiş bulunmaktasınız. Buraya kadarki olan süreçte vaadedilen eğitim yerine getirilmiş oldu. Açılan eğitim Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi idi ve bu eğitim bitmiş oldu. Umarız eğlenceli ve memnun bir şekilde ayrılacağınız bir eğitim süreci yaşarsınız.

Başlangıç Eğitimi bittikten sonra artık yamaç paraşütü sporunu tanımış oldunuz. İnternet ortamında yazan bilgiler veya izlediğiniz videolar artık anlam kazanmaya başlamıştır. Bu aşamada bana bu kadarı yeterli de diyebilirsiniz, daha fazlasını da isteyebilirsiniz. Devam etmek istediğinizde bir sonraki eğitim aşamasına başvuru yapmanız gereklidir. Bir sonraki eğitim aşaması Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] 'dir.


II. Aşama : BAŞLANGIÇ PİLOT EĞİTİMİ [ BP ]


Kısa Tanıtım
Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ], en genel anlamda Başlangıç Eğitimi [ B ] 'nin devamı niteliğindedir. Değişen tek şey uçulan tepenin yüksekliği, dolayısıyla havada geçirdiğiniz sürenin uzaması olacaktır. Başlangıç Eğitimi [ B ] 'nde 30m 'lik tepelerden uçuş gerçekleştirirken, Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] 'nde 200-250m 'lik tepeler kullanmaya başlayacaksınız. Her ne kadar Başlangıç Eğitimi [ B ] 'nin devamı niteliği olsa da otomatik bir geçiş söz konusu değildir. Bu eğitime kabulünüz için başvuru yapmanız gereklidir.

Başvuru
Başlangıç Pilot Eğitimi 'ne başvurular online bir başvuru formu veya e-posta yöntemiyle yapılır. Başvuru yöntemiyle ilgili duyuru başlangıç eğitimi tamamlanınca zaten yapılacaktır. Duyuruları takip etmeniz yeterlidir.

Kontenjan - Asil Liste
Başlangıç Pilot Eğitimi başvuruları arasından yapılan değerlendirme sonucunda asil liste belirlenir ve açıklanır. Asil listede adı bulunmayanlar ile yollar ayrılır yani sizin için artık serüvenin sonu demektir.

Başlangıç Eğitimi [ B ] 'nde malzeme başına 3 pilot seçildiğine yukarda değinmiştik. Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] 'nde malzeme başına 2 pilot seçilir.

10 eğitim malzemesinde malzeme başına 3 pilot seçilerek en fazla 30 kişiye Başlangıç Eğitimi [ B ] verilirken, Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] 'nde 10 eğitim malzemesinde malzeme başına 2 pilot seçilerek en fazla 20 kişiye eğitim verilebilir. Bu da Başlangıç Eğitimi [ B ] aşamasından Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] aşamasına geçerken her 3 kişiden 1 'i ile yolların garanti olarak ayrılacağı anlamına gelir.

Başlangıç Pilot Eğitim [ BP ] kontenjanı dönemlere göre değişkenlik gösterir. Bir önceki yıldan devam eden pilotlar olduğu takdirde ya da sizin eşleşeceğiniz kanatta, sizden önce başlayan ve devam eden bir pilot bulunduğu takdirde bu eğitimin kontenjanı düşer. Dolayısıyla Başlangıç Eğitimi [ B ] 'nde 10 eğitim malzemesi kullanıldığında garanti olarak malzeme başına 3 pilot seçilirken, Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] 'nde malzeme başına 2 pilot garanti seçilir diyemeyiz. Bazı kanatlara 1 pilot seçilebilir, bazı kanatlara hiç yeni pilot seçilmeyebilir. Hangi kanatta kontenjan boşluğu olduğu, bir önceki yıldan kimlerin devam edeceği ilgili dönem içinde kararlaştırılan bir konu olduğu için bu eğitimin kontenjanını ancak ilgili dönem duyurularında takip edebilirsiniz.

Yapmanız Gerekenler
Bu eğitime kabul edildiğiniz takdirde;
 • BP Eğitimi için feragat formu, sorumluluk beyannamesi vb doldurulması istenen belgeler
 • Başlangıç Pilot Eğitim Ücreti 'ni ödemek

Uygulamalı Eğitim ( İrtifa Uçuşları )
BP Eğitim uçuşları diğer eğitimler ile birlikte sürdürülür. Başlangıç Eğitimi 'nde özellikle başlangıç uçuşları için eğitime gidilirken, BP Eğitimi 'nde böyle bir durum yoktur. Yapılan bir eğitim faaliyetinde birileri BP Eğitimi alırken, sizden tecrübeli ve daha önce başlamış öğrenci pilotlar kendi seviye eğitimlerini alırlar.

Dönem içinde yani üniversite açık olduğu zaman, ister güz ister bahar dönemi olsun etkinlikler hafta sonu - resmi tatillerde yapılır. Bu tarz etkinlikler ya günübirlik ya da hafta sonu konaklamalı şeklinde gerçekleşir. ( Meteorolojik etkenler )

Uzun süreli tatillerde ise eğitim kampları düzenlenir. Bu eğitim kamplarının süresi 4 - 7 gün arasında değişebilir. ( Meteorolojik etkenler ) Yılda 3 adet eğitim kampı düzenlenir. Bunlardan ilki yarıyıl tatilinde olur. Güz dönemi final / büt sınavları sonrasında 4 - 7 günlük bir eğitim kampı yapılır. Genel olarak Pamukkale, Denizli tercih edilir. Diğer iki kamp yaz döneminde gerçekleştirilir. Bunlardan ilki bahar dönemi final / büt sınavları sonrasında olmak üzere haziran ayında, diğeri ağustos ayı sonunda gerçekleşir. Genel olarak Serdivan, Sakarya tercih edilir.

Eğitim kamplarına katılım zorunludur. Bu kamplara katılmadığınız takdirde uçuş sayınız eğitimi bitirmek için yetersiz kalacağından ötürü, ya bir sonraki aşamaya kabul edilmezsiniz ya da vaadedilen uçuş sayısına ulaşmamış olsanız dahi eğitiminize son verilebilir.

Eğitim Süresi
Başlangıç Eğitimi [ B ] birkaç günde bitirilebilirken, Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] uzun soluklu bir süreçtir. Meteorolojik etkenlere ve hangi mevsimde başlangıç eğitimi aldığınıza bağlı olarak birkaç ay sürebilir.

Başlangıç Eğitimi [ B ] 'de uçulan tepenin yüksekliği alçak olduğu gün içinde yapılan uçuş sayısı fazla olurken, Başlangıç Pilot Eğitimi [ BP ] 'nde tepe yükseliğinden dolayı uçan pilotun yeniden tepeye ulaşımı konusunda transport devreye girdiği için gün içinde yapılan uçuş sayısı azalır. Gün içindeki uçuş sayısı günün meteorolojik şartları ve uçulan mevsime göre değişiklik gösterir. Sadece 1 uçuş yapmak için bütün gün beklediğiniz anlar da olacaktır. Bütün bu faktörler devreye girdiği için BP Eğitimi birkaç aylık bir süreçtir.

III ve IV. Aşama : KULÜP PİLOT EĞİTİMİ [ KP ] & PİLOTLUK EĞİTİMİ [ P ]

Bu aşamalara gelene kadar zaten gerek Başlangıç Eğitimi olsun gerek BP Eğitimi olsun kulüpteki işleyişe şahit olmuş ve birçok etkinliğe katılmış olacaksınız. Ayrıca etkinliklerdeki boş zamanlarda yapılan sohbet veya etkinlik akşamları yapılan brifinglerde bu tarz konuların konuşulduğu zamanlar olacaktır. Eğitmenlerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cevapla