• info@ytuhavk.org

Hakkımızda

Yıldız Teknik Üniversitesi Havacılık Kulübü 2001 yılında kurulmuştur. Kısa adı YTÜHAVK ’tır. Kuruluşundan bugüne kadar sportif havacılığın model uçak, model roket ve yamaç paraşütü dallarında faaliyetlerde bulunmuştur.

Kulübümüz kurulduğu ilk yıllarda model uçak ve model roket eğitim-faaliyetlerini yürütmekteydi. Devam eden yıllarda Türkiye’ de yamaç paraşütünün hızlı gelişimine paralel olarak kulübümüzde yamaç paraşütü eğitim çalışmaları başlamıştır. Yamaç paraşütünün hızlı ilerleyişi ve popülaritesinin artmasıyla kulüp içindeki ilgi de yamaç paraşütüne kaymıştır.

Model uçak ve model roket dallarında kulüp eğitim vermeyi bırakmış olup, bu çalışmaları yapmak isteyenlere kulübümüz imkanları dahilinde gerekli desteği vermektedir.

Kulübümüz yamaç paraşütü alanında, başlangıç ve başlangıç sonrası kulüp pilotluğu eğitimi vermektedir. Yamaç paraşütü sporu ile tanışmak isteyen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri için, Yıldız Teknik Üniversitesi Havacılık Kulübü olarak her yıl güz döneminde Eylül ayından itibaren yamaç paraşütüne istekli öğrencilerin kulübe üyelikleri kabul edilerek Ekim ayında başlangıç eğitimi teorik dersleri verilir. Akabinde yer eğitimi ve uçuşlar olarak eğitim sürdürülür. Başlangıç eğitiminde kullanılan kanat(yamaç paraşütü), kuşam tertibatı(harness), kask, telsiz gibi uçuş ekipmanları kulübümüz tarafından karşılanmaktadır. Öğrencilerin temin etmesi gereken malzemeler ise bileği koruyan bilekli bot, hava ve eğitim koşullarına uygun giyimdir.

Bahar ve yaz dönemlerinde ise başlangıç eğitimlerini tamamlamış kulüp üyelerimize yönelik irtifa uçuş gezileri ve kulüp pilotluğu eğitimi sürdürülür. Başlangıç eğitimini tamamlamış seviyesi uygun olan pilotlarla ülke çapındaki uçuş bölgelerine eğitim gezisi düzenlenmekte, ayrıca havacılık festival ve yarışmalarına katılım sağlanmaktadır.

Amacımız Yıldız Teknik Üniversitesi ögrencilerine havacılık sevgisini aşılamak, havacılığa ilgi duyan kişileri aynı çatı altında toplamak, kulüp üyelerini sportif havacılığın yamaç paraşütü, paraşüt, planör, model uçak, model rokat dallarında bilgilendirmek ve eğitim almalarını sağlamak. Bu branşlarda eğitimini tamamlayan üyelerimizin üniversitemizi ve kulübümüzü temsil etmek amacıyla havacılık festival ve yarışmalarına katılmalarını sağlamaktır.

Hem uçan hem de uçuran havacılık sevdalılarını çatısı altında toplayan YTÜHAVK, havacılığa meraklı bütün Yıldızlıları kulübe üye olmaya davet ediyor.